вторник, 28 май 2024 г.

Сред обръч от пясък и вода - Ромен Бодри

 


Сред обръч от пясък и вода

Ромен Бодри

През 2016 се случват две важни неща (за мен):

1. Излиза филмът "Смелата Ваяна" и дъщеря ми (вече на 5г.) лудва по едноименната героиня, което довежда до закупуването на изключително скъпия коледен подарък: "Кукла Ваяна и Лодка с платно" (още ме боли колко пари дадох, а още повече ме заболя, когато куклата се счупи на детската площадка) 🙂

2. Второ важно събитие - "Призвание Герой" представя: "Сред обръч от пясък и вода".

И двете героини в тези произведения, по ред причини, са се загнездили в съзнанието ми на едно и също място.

Но този пост е за книгата-игра.

Героинята, Манануива, е по пътя си на себеоткриване и обикаля множество острови с пирогата си, докато не попада на едно племе, което ѝ предлага изкушаваща награда, ако участва в традиционното им състезание за съзряване.

Сюжетът е донякъде приключенски, донякъде мистерия и дори хорър. Започва някак си наивно, съшит с бели конци едва ли не, докато не започнеш да разкриваш повече за мястото, на което се развива действието, както и някои плашещи странности, граничещи с черна магия. Героите са бегло засегнати, липсва каквато и да било психологическа плътност, но за КИ, в подобен обем, това е нормално. Ясно е, че не чета "Брулени хълмове". Въпреки това, останах доволен от нивото на литературата, чете се леко и не доскучава.

Играта бих разделил на две части: изследване и състезание.

Изследването е добре направено, дава се възможност за проучване на 8 острова, като има само графа ВРЕМЕ, т.е. да не се моташ много-много. Някои биха казали, че се луташ на сляпо, но всъщност можеш, в зависимост от предходни твои решения, това обследване на островите да е базирано на догадки, дедукция или просто досетливост. Някои от ситуациите по тези места са наивни, други са умело изградени. Внимавайте какви ги вършите там 🙂

Състезанието ми допадна. Усещах страх, напрежение...дори ужас (стига да се вживееш в приключението). Накрая ми стана дори тъжно...но да не спойлвам.



Общо взето добра книга-игра, която заслужава своето място в аналите на историята на КИ, издадени в България. Оригинален сетинг, добре замислена игра и смразяващ обрат.

Малко са книгите-игри с жени протагонисти, но тази определно е сред добрите.

Психо Буря - Андрю Грийн

 


Психо Буря
Андрю Грийн

Като жанр ми прилича на екшън-криминале в сайбърпънк свят. Мисля, че е от добрите образци в книгите-игри , както като история , така и като игрова механика.

Въпреки че съм (върл) противник на използването на зарове в КИ, то мисля че Грийн се е справил добре в това отношение, като е направил интересен дневник, система за битки и преодоляване на препятствия. Може да си избираш различни начални умения, предмети и разбира се, както си му е редът в сайбърпънк сетинг: импланти (разбирай психо-физиологични подобрения).

За изборите не мога да се изкажа толкова ласкаво, ако търсиш такива, в които да си напрегнеш сивото вещество, за да прозреш най-адекватната опция (т.е. да използваш дедукция / аналогия), то по-добре чети Майндкрайм (или Джордж). Повече ми се налагаше да избирам на сляпо като търсих улики (като в Щурмберг например), или трябваше да се съобразявам с уменията и/или предметите и информацията, която съм придобил към конкретния момент. Но пък и в това си има известен чар, да си призная.

Разследването, макар и да не е върха в детективския жанр, успяваше да ми поддържа интереса особено като се имa предвид, че от време на време се разнообразява с напрегнати престрелки, хаквания в компютърни системи/мрежи и други интересни сцени и случки,

Запомних един-двама колоритни герои/ни, което за КИ с обем от 100 епизода е значим успех (имало е КИ с над 200 епизода, чиито герои са ми бели петна в паметта). И разбира се: „Всичко е свързано с Киев“, това запомних, но поради други (твърде очевидни) причини.

Развръзката, неочакваните разкрития към края на играта бяха добре втъкани в развитието на сюжета, което допринесе за покачване на показателя по скалата на личния кефометър.

Да преговорим: Добро темпо, прилична литература, богат дневник, който е обвързан с игра със зарове, колоритен сетинг, интересно разследване и тук-там пуцане и хакване.

П.С.

Чел съм само оригиналния (на английски) вариант.

Проклятието на върколака - Димитър В. Стефанов

 


Проклятието на върколака
Димитър В. Стефанов
Минали са 30 години, откакто съм чел "Нощта на върколака" и нищичко не помня. Корицата на Димо няма да забравя обаче.
Началото на това своеобразно продължение ми бе леко объркващо. Имената нищо не ми говориха, както и сетинга. Но авторът се е постарал прологът да е дълъг и "глупако"-устойчив. В крайна сметка схващаш за какво иде реч.
Правилата и дневникът ме заинтригуваха с това, че имаме само една стойност за Герой (о, да, няма да отварям екселски таблици) и че ще създавам в хода на приключението Задруга (в най-добрите традиции на Baldur's gate и Dragon Age). Винаги ще подкрепям подобен, олекотен статистически подход и в същото време интересен.
Историята върви с добро темпо, напомняйки ми за добрите КИ на Джо Дивър. Стилът е приятен и атмосферичен, като хубавите илюстрации допринасят за потапянето в играта. Героите, макар и само щриховани, все пак са отличителни и като че ли се долавя (смътно) психологическа характеризация. Щом успях да се зачудя какъв тип спътници ще ми трябват и дали реално ще бъдат полезни за мисията, значи авторът си е свършил добре работата в този аспект.
Изборите на моменти са добре изградени, в други не толкова. Например в битките имаме и тактически решения, за което евала, но в други бяха на сляпо и то от решаващо значение (стрела). Общо взето, за дарк-фентъзи приключение са ОК.
Развръзката, ситуациите към края бяха динамично и добре пресъздадени. Хубавото е, че не бяха само размахване на мечове и мятане на магии, а имаше и етика вплетена в тях и то не по онзи наивен и прозрачен начин, характерен за КИ за деца и юноши. Явно Стефанов се съобразява факта, че не пише (само) за подрастващи.
Кефометър 8/10. Доволен съм!
Поздравления за автора, организатора на конкурса и редакцията за приятния трибют към Нощта на върколака от Колин.
Edit
Всички реакции:
Ivaylo Dinkov, Alexander Torofiev и 11 други

Съновидение - Емануел Керо

 



Съновидение

Емануел Керо

Този пост, както и предните ми подобни постове, не е ревю, а разширено лично мнение т.е. просто впечатления.

Започвайки Съновидение, разбрах колко много време (10 години) е минало от първото издание и колко ми е слаба паметта. Все едно четях нова КИ.

Много ми допадна корицата и самото оформление, истинско удоволствие е да я зяпам, докато си лежи кротко на дивана у дома.

Историята започва малко хаотично, неясно и мъгляво, както по принцип са сънищата ни в повечето случаи и ако на автора това му е било целта, се е справил повече от добре. Впечатли ме как се преплитат чувствата на главния герой към съпругата му: любов и погнуса.

Не съм чел Лъвкрафт и не мога да съдя дали авторът е успял да пресъздаде неговата атмосфера, както други читатели са споделяли. На мен, като литературно настроение, ми напомни „Гарванът“ на Едгар По и „Страх“ на Л.Р. Хабърд. Съновидението е зловещо по един от една страна простоват, земен начин, а от друга митологичен, като АД на Данте ("Lasciate ogni speranza voi ch’entrate”).

Играта, чиято цел (уж) е да спасиш съпругата си, е смесица от избори и последващи проверки чрез зарове, като имаш две основни характеристики: „Психика“ и „Физика“, отделно можеш да ги "помпиш" с ограничения ресурс "Кураж". Следиш и „Здраве“ да не падне на нула. Според мен би било добре в правилата да имам яснота коя числова стойност на даден показател е Слаба, Средна и Силна, но и така играчът може да се досети, мисля, чисто математически, като разпределя точките. Някои от изборите, които влияят критично за игровия успех, ми се сториха слепи и чисто късметлийски, което аз лично не одобрявам в КИ.

Сюжетът е подплатен с достатъчно доза екшън и напрежение, особено към края. Но дори и да се справях с предизвикателствата, чувството на безнадеждност не ме напускаше. Сякаш, каквото и да направи главният герой, злото, отчаянието ще победи. Дали наистина е така, проверете сами, като достигнете Епилога.

Радвам се, че излезе това обновено издание и благодаря на СКИ за положените усилия.

Сърце от лед - Дейв Морис

  Heart of Ice Сред най-добрите западни заглавия от Старата вълна, които съм чел. Жалко, че не е излязла на български тогава...на фона на др...